Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı Kadir Gece kutlama mesajı yayınladı

Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı Kadir Gece kutlama mesajı yayınladı. Vekil Özşavlı mesajında şu ifadelere yer verdi: ”
0
389

Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı Kadir Gece kutlama mesajı yayınladı. Vekil Özşavlı mesajında şu ifadelere yer verdi: ”

Adını “Hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamına gelen “Kadr” kelimesinden alan “Kadir Gecesi”, dinî literatürde “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir.
Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur’an’ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam taşır. Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir. Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur.

Bu anlamlamlı gecede yüce mevlanın ettiğimiz duaları kabul etmesini, ülkemize sağlık, esenlik ve huzur getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.