Vekil Özşavlı: Muhabbetle Kucaklaşamadığımız İlk Ve Son Bayram Olsun

İslam Tarihinde ilk defa Ramazan ayını evimizde karşıladık. Teravihleri evlerimizde kıldık. Camilerimiz boynu bükük kaldı. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olan Koronavirüs (KOVİD 19) salgınında birçok kardeşimizi yitirdik. Kaza ve kadere inan etmiş bir milletiz. Salgından etkilenerek vefat eden kardeşlerimizin şehit olduğuna inanıyoruz.
0
403

Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı Ramazan Bayramı münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Özşavlı mesajında şu ifadeleri kullandı: ”

Hicri 1441 yılının Ramazan ayını geride bıraktığımız saatlerde bir Ramazan Bayramına daha erişmiş olmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bayrama yetiştiren Rabbimize hamd u senalar olsun.

İslam Tarihinde ilk defa Ramazan ayını evimizde karşıladık. Teravihleri evlerimizde kıldık. Camilerimiz boynu bükük kaldı. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olan Koronavirüs (KOVİD 19) salgınında birçok kardeşimizi yitirdik. Kaza ve kadere inan etmiş bir milletiz. Salgından etkilenerek vefat eden kardeşlerimizin şehit olduğuna inanıyoruz. Hz. Aişe’den –r. anha- rivayet edildiğine göre, kendisi Resûlullah’a –s.a.s.- taun hastalığını sormuş, o da şöyle buyurmuştur: “Taun hastalığı, Allah Teâlâ’nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azaptı. Allah onu mü’minler için rahmet kıldı. Bu sebeple tauna yakalanmış bir kul, başına gelene sabrederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek bulunduğu yerde ikamete devam eder ve başına ancak Allah ne takdir etmişse onun geleceğini bilirse, kendisine şehit sevabı verilir.” (Buhari,)

İnşallah vefat eden vatandaşlarımız indi İlahi’de hükmen şehit sayılacaktır.

Şimdiye kadar diğer bütün bayramlardan farklı olarak bayram namazını eda edemeyeceğiz. Bayramı evlerimizde ailelerimizle birlikte kutlayacağız. Günlerdir evlerimizden çıkmıyoruz. İnanıyorum ki bu süreç bizlere birçok güzel hasletler bahşetmiştir. Yine Allah’a iman etmiş bir millet olarak hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanıyoruz. Ayeti kerimede buyurulduğu üzere “Sizin hayır sandığınız şer; Şer sandığınız şeyde hayır vardı Allah (c.c) bilir siz bilmezsiniz” (Bakara;216). Bizler olayların görünen kısmı ile meşgul olur ve ona göre yorumda bulunuruz. Halbuki olayların bizim bilmediğimiz nice hikmetleri vardır. Bize düşen umutsuzluğa kapılmadan, Vardır bunda da bir hayır diyerek Allaha teslim olmaktır.

Alınan tedbirler gereği Ramazan Bayramını evlerimizde geçirmenin üzüntüsünü yaşasak da alınan tüm tedbir ve önlemlerin sağlığımızı korumak için alındığını unutmadan Rabbimize bu bela ve musibetleri insanlık aleminin başından defi için dua etmeliyiz.

KORONAVİRÜS BİZLERE DÜŞÜNME FIRSATI VERDİ

Koronavirüs süreci bizlere hayatı yeniden yorumlama, insan ilişkilerini yeniden gözden geçirme fırsatı verdi. Dünya ekonomilerinin alt üst eden küçük bir mikrop, insanlığın önceliklerini değiştirdi. Bazı gerçeklerle yüzleştiğimiz bu dönemde Koronavirüs sürecinden sonra tüm dünyanın hayata bakış açısı değişecektir. Bizleri insan yapan değerlere sahip çıkmalıyız. Elimizdeki en büyük sermaye sevgi ve dostluktur. Küçük olumsuzluklara odaklanmadan büyük tablodaki güzellikleri gördüğümüz an başarıyı yakaladığımız andır.

Ülkemizi ve ilimiz bekleyen yeni bir dünya düzeni var. Bu dünya düzenin merkezinde gıda öncelikli madde olacaktır. Küçük hesaplarla ve suni gündemlerle meşgul olmayı bir kenara bırakıp üreten bir toplum haline gelmek gelecekte hayallerimizin ötesine götürecektir bizleri. Koronavirüs sonrası dünya düzeninde Türkiye en güçlü ülke Şanlıurfamız en güçlü iller arasında yerini alacak bir imkan ve kabiliyete sahiptir. Birlik ve beraberlik içinde kardeşçe kenetlediğimiz zaman ulaşamayacağımız bir hedef kalmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bir sonraki bayramları sarılıp muhabbetle kucaklaşacağımız bayramlar olması temennisi ile Ramazan Bayramınızı en içten duygularla kutlar, daha nice sağlıklı huzurlu bayramlar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”